SX-800


Model SX-800 był sprzętem z górnej półki. Bardzo nowoczesny design, rozbudowana automatyka tunera i duża moc wyjściowa miała plasować 800 równolegle do modelu 110 w segmencie amplitunerów o  średniej mocy. SX-800 miał  także konkurować z Sansui 500A. 
Modułowa głowica UKF o symbolu AM-0120 pracująca na zakresie 88-108 MHz zawierała dwie lampy - nuvistor 6CW4 w obwodzie wejściowym  i jedną 6AQ8 / ECC85. Po głowicy znajdował się czterostopniowy wzmacniacz pcz. Kolejnym elementem tunera był modułowy dekoder stereo o symbolu AM-0109 na trzech lampach - jednej 6AN8A i dwóch 6AQ8 / ECC85 . Uzupełnieniem modułu był tranzystor 2SB54 służacy do sterowania przekaźnikiem włączającym żarówkę 6,3V - wskaźnik stereo MPX. Był on z kolei umieszczony w dolnej części skali na froncie amplitunera. Symetrycznie do niego  znajdował się mechaniczny wskaźnik dostrojenia. Amplituner miał też sekcję AM na fale średnie. 
Przedwzmacniacz korekcyjny był standardową konstrukcją Pioneer'a spotykaną w innych modelach do wzmacniania sygnałów z gramofonów i głowicy magnetofonowej. Służyły do tego po jednej 12AX7 / ECC83 na kanał. Pomiędzy wzmacniaczem mocy a jeszcze jedną 12AX7 znajdowała się regulacja
pasma basy i soprany oraz filtry dolnozaporowy  i górnozaporowy. Regulacje  balansu i głośności przełącznik dynamiki odbywały sie na wejściu ECC83. Model SX-800 miał jednak inną "filozofię" regulacji na front panelu. Potencjometry głośności i balansu były oddzielne, a regulacje pasma  zgrupowano w zestawy "treble - bass" oddzielnie dla każdego kanału. Wykorzystano standardowe monofoniczne potencjometry. Na froncie prócz przełącznika wejść znajdował się także przełącznik obrotowy służący do zmiany kanałów, monofonizacji lub wyboru monofonicznych kanałów L lub P.
Wzmacniacz mocy skonstruowano na lampach 7189A / EL 84. Jako drivery
użyto 6AN8A. Wzmacniacz pracował w układzie Push&Pull z ustawianym biasem. Wg producenta dostarczał 2 x 25 W mocy muzycznej na kanał. Zasilanie wykorzystywało układ podwajacza napięcia na diodach krzemowych.
Panel frontowy było to aluminium z dodatkową aluminiową płytą barwioną na czarno. Oczywiście  metalowa ramka dopełniała całości. Wizualnie amplituner prezentował się bardzo nowocześnie.
Pioneer wypuścił także model SX-800A oznaczany niekiedy jako SX-2000. Była to prawie identyczna konstrukcja do 800-tki z tym, że lampy 7189A zastąpiono przez 7868 oraz zastosowano zmodyfikowaną wersję
modułu dekodera MPX o symbolu AM-0129. Moc wzmacniacza nie uległa większej zmianie.

 
     Powrót