SX-34 , SX-34B


Modele Pioneer SX-34 i SX-34B były to jedne z najmniejszych, najtańszych i najładniejszych amplitunerów lampowych. Występowały także pod symbolamiu LX-34, LX-34B oraz Allied / Knight 333. Były potwierdzeniem tego, że japończycy starali się wejść w każdą lukę na rynku podczas gdy firmy amerykańskie nie zwracały na takie segmenty uwagi.
Dwie wersje 34 różnią się w niewielkim stopniu. Starsza wersja miała wskaźnik poziomu sygnału w postaci magicznego oka 6E5 i przełączniki na płycie czołowej ślizgowe, następca z literką "B" został zmodernizowany tj. zastąpiono 6E5 przez wskaźnik mechaniczny wskazówkowy i wprowadzono nowe przełączniki na froncie typu kołyskowego. Wymiary amplitunera to 355 mm x 402 mm x 139 mm i ewidentnie jest to najmniejszy z oferowanych wówczas na rynku amplitunerów lampowych. Jego waga - 10 kg - czyniła go bardzo łatwym w montażu i transporcie. Większe modele ważyły nieraz ponad 20 kg i były znacznie większe. Mimo małych rozmiarów SX-34 to pełnowartościowy amplituner, ma w środku 14 lamp, takiego "coś" nigdy w Europie nie produkowano. Końcówka mocy zbudowana jest na parach 6BM8 / ECL82 pracującyh w układzie Push&Pull z automatycznym biasem. Moc podawana przez producenta to 2 x 11 Wat .  W rzeczywistości jest niższa, a wielkość transformatorów mocy ogranicza także pasmo przenoszenia od dołu. Maleństwo wyposażono w preamp na gramofon magnetoelektryczny o charakterystyce RIAA. Tuner to bardzo porządna konstrukcja - dobra czułość i bardzo dobra separacja. Dekoder MPX na dwóch lampach, wskaźnik stereo to neonówka. Jak to z takimi neonówkami bywa nie działa zawsze precyzyjnie. SX-34 umożliwia także odbiór fal średnich - AM. Regulacja głośności połączona umożliwia jednocześnie regulację balansu.
Potencjometr głosu to rzadkość - podwójny niezależny . Wewnętrza oś to jeden kanał, zewnętrzna drugi. Regulacje basu i sopranu to już standardowe konstrukcje - podwójne potencjomerty ze wspólna ośką. Amplituner ma także przełącznik "tzw. dynamiki  "loudness" , mono / stereo oraz automacznej regulacji częstotliwości FM czyli AFC. Przy odsłuchu na słuchawki istnieje możliwość odłączenia głośników oddzielnym przełącznikiem SPEAKER ON / OFF.
Pioneer produkował
zbudowany na bazie SX-34B zestaw złożony ze wzmacniacza SA-400 oraz z tunera TX-400 .


Powrót