Martel Electronics

Manufactured by Roland Electronics Co,. Ltd,. Tokyo Japan

FAX-150CMartel Electronics był kolejną operująca na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych firmą amerykańską sprzedającą wyroby japońskie.  O firmie MARTEL niewiele można powiedzieć poza tym, że była w latach 60-tych i 70-tych zeszłego wieku producentem / importerem sprzętów na rynek amerykański a zwłaszcza do słonecznej Kalifornii. Jednak spośród innych firm "brandowych" Martel wyróżniał się podawaniem wytwórcy swoich wyrobów -  istniejącej do dziś japońskiej firmy Roland.
Konstrukcyjnie MARTEL-e posiadały parę cech charakterystycznych odróżniajacych je od innych wyrobów japońskich. Przede wszystkim był to montaż  na płytkach drukowanych. Rzadkość jeśli chodzi o wyroby lampowe z tamtych lat. Co prawda zdarzało się, że wytwórcy stosowali montaż na płytkach drukowanych przedwzmacniaczy korekcyjnych gramofonowych lub dekodera MPX, jednak tylko Martel wykonywał prawie cały amplituner w tej technologii.  Prawie , bowiem końcówka mocy i zasilacz wykonywany był w montażu powietrznym (angielska nazwa to "point to point"). Kolejna cechą charakterystyczną dla wyrobów MARTEL-a była ich wielkość i moc. Generalnie były to sprzęty, jak się je współcześnie i trochę złośliwie określa, do sypialni. Model FAX-150C był "zakończony" lampami EL84 pracującymi w układzie SE, a model FAX-200C lampami ECL82 w układzie przeciwsobnym (Push&Pull). Moc nie przekraczała 5 lub 8 W na kanał. Rozmiary amplitunerów też nie czyniły je wielkimi - (szer.) 43,5 cm x (wys.) 12,5 cm x (gł.) 27 cm i waga ok. 5 kg.
Bez względu jednak na wielkość i moc amplitunery MARTEL-a są wręcz wzorcowo skonstruowane i wykonane. Zawieraja przedzwmacniacz korekcyjny na gramofony, wejście AUX, doskonały dekoder MPX i bardzo dobry tuner FM/AM. Nie mają amplitunery rozbudowanych filtrów, wyjść na słuchawki, a wyjście mocy przeznaczone jest tylko na kolumny o oporze 8 ohm. Powrót